Teknolojide Türkiyenin Yeri ve Yazılım Sektörünün Önemi

Neden Böyle Bir Yazıya Gerek Duydum?


Bu yazımda sizler ile yazılım sektöründe neredeyiz sorusunu kendimce cevaplayıp neler yapabiliriz şeklinde sorular sorup Teknoloji Dünyasında insanlara yol olamasamda yol “izi” olmaya çalışacağım.

Teknoloji geliştikçe yazılım sektörü gibi farklı iş sahalarıda ortaya çıkıyor ve dünya buna adaptasyon konusunda maalesef bizden çok önde hareket ediyor.

Büyüklerimizin “İcat Çıkarma” Kelimesini Bir Kenara Bırakıp Bu Makaleyi Bir Kez Olsun Okuyun.

Ön Söz: İnsan sınırsız ihtiyaçları olan bir varlık olduğundan bu ihtiyaçları karşılabilmek için çalıştıkça çalışıyor. Her attığı adımda bir sonraki adımını hesaplıyor ve ona göre hareket ediyor. Manevi olarak huzuru sağlayabilmenin maalesef yolu günümüzde yüksek oranda maddiyata dayanıyor.

Neler Yapabiliriz?


Biz çok çalışkan bir milletiz ancak maalesef bunu bireysel olarak kullanıyoruz. Bundan dolayı yapabileceklerimiz sınırlı hale geliyor, ancak organize olabilirsek büyük projelere (öneğin yazılım projesi) imza atıp bireysel ekonomimizi ve ülke ekonomimizi canlandırabiliriz.

Hedef Ne Olabilir?


Online 3 Boyutlu Bilgisayar Oyunu yazılımına çok önem vermiyoruz ama dünyada belkide paranın silah sanayisinden bile daha çok döndüğü bir sektör olanolduğunu söyleyebilirim. Devasa bir kitle ve kesilmeyen bir kaynak olarak düşünebilirsiniz. Angry Bird ile zengin olan çocuk kadar olamayacak mıyız? 🙂

Neden Kendi Oyunumuzu Yapmıyoruz?


Nedeni Belli Konuyu açtığınızda direk geren cevap

Ohooo Atı Alan Üsküdarı Geçti

GEÇSİN!

Ben atla gitmek istemiyorum; Biraz yaya giderim sonra eşşeğe binerim sonra ata binerim sonra belkide

JET’E

Yazılımcımız Mı Yok ?


Belkide dünyanın en zeki yazılımcılarına sahibiz ve inanılmaz yazılım projelerine imza atabiliriz diyebilirim ancak hayaller vs gerçekler terazisinde gerçekler önsözde bahsettiğim gibi ağır basıyor maalesef. Yazılım Ekipleri kurularak bu hayallere öncülük edilmeli.

Farklı bir konuya daha değineceğim bu alanda bizim ülkemizde önsözde bahsetmiş olduğum kaygı kaynaklı herkes doktor, mühendis, öğretmen olmalı !!(ebevenylerin istekleri doğrultusunda 🙂 )

Çocuk çalışır, çalışır, çalışır, sınavı kazanamaz, bir daha çalışır, çalışır, çalışır vs.

Zİhniyet Şu Şekilde İşliyor ( Yanlış anlaşılmasın Ayıplamıyorum İnsanlarımızın Ataerkil Bir Yapısı Var Gördüklerini Uygulama Eğilimi İçerisindeler Çünkü Doğrunun Bu Olduğuna inanılıyor. ) 2 örnek vereceğim çoğaltılabilir bunlar.
Çocuk futbol oynamak ister oynamamalı derslerinden geri kalır !
Çocuk bilgisayara ilgilidir aynı şekilde derslerinden geri kalır !

Çocuklar İlgi Alanlarına Yönlendirilmeli

Çocuğun ilgi duyduğu alanda eğitim alması (örneğin yazılım) ve kendini geliştirmesi onun hayat boyu seveceği bir işi en verimli şekilde yapmasına sebep olur . Cristiano Ronaldo’ya yetenekli ama çok sıska yazık olmuş diyenlere babasının desteği ile geldiği nokta ortada tabi bu çok uç bir örnek ama oda etten kemikten bir insan Ama arkasında destekleryen bir babası vardı.

Bir Çocuk Bilgisayara İlgili ise lütfen onu oyun oynuyor diye yargılamayın ben tüm okul hayatımda öğrenemediğim ingilizceyi online oyunlar ile öğrendim (en azından bana söylenen herşeyi anlıyorum akıcı konuşamasamda)

Üstelik oyunlar inanılmaz derecede beyin aktivitelerini zorlayan faaliyetlerdir ve inanılaz öğreticidir bazı çocuklar belirli aşamaları geçebilmek için gece gündüz yemek yemden çalıştıkları olmuştur bir çocuğu başka hangi konuda kendi isteği ile bu kadar zorlayabilirsiniz?

Örnek Bir Proje Fikrim Var!

Bir oyun yapın ve bu oyun eğlenceli bir yarış şeklinde bir motorun üretim aşamalarından ibaret olsun tüm parçaların üretimini oyunda yaptırın. Bu oyunu 7 ile 20 yaş arasında gençlere 6 ay oynatın 6 ayda 4 yıl üniversitede vereceğiniz eğitimden daha faydalı olacağını göreceksiniz ve bu çocukların elinde gerçek hayatta aynı parçaları verdiğinizde bu çocukların birer motor ustası olduğunu göreceksiniz. Zor Mu? Bunu ve buna benzer projeler üreterek yetişmiş insan gücünü minimum maaliyet ile maximum verim elde edilebilir.

Bilgi Kaynağımız Mı Yok ?


İnternetin olduğu heryer bilgi kaynağıdır ve fazlasıyla Var.

Yeter ki Yeter Demeyin Buluşlar İhtiyaçdan Doğar.

Saygılarımla.

İlginizi Çekebilir

, , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir