Bitcoin Dünyası

Sıkça Duymaya Başladığımız Bitcoin 2009 yılında ilk bloğu üretilmiş bir sanal para birimidir ve 21 milyon adet ile sınırlıdır.

Aklınıza şöyle bir soru gelebilir bitcoin’in bir tanesi çok pahalı nasıl alacağım ben?

1 BTC almak zorunda değilsiniz 0.1, 0.001, 0.185 vs. gibi adetler ile de alabiliyorsunuz.

Ortaya kim çıkardı ?

  Kişi-kişiler belli olmamak ile birlikte Sathoshi Nakamoto (Muhtemelen takma isim) adli bir kişi tarafından manifestosu yazılmıştır. Fiyatını ise tamamen arz talep belirlemektedir.

2017 Mayıs ayında 1000$ iken Aralık ayında fiyatı 19000$ ı görmüş ve bu sıralar (tarih: 15.09.2018) 6500$ seviyesinde seyretmektedir.

Bitcoin ve Altcoinler

Arkadaşlar bitcoin en büyük coindir ancak yalnız değil şu an 1300’ün üzerinde altcoin daha var bunların en çok bilinenleri ethereum, litecoin, ripple bunların en bilinenleridir.

  Türkiye de karşılaştığım sorulardan bazıları

– Kimin bu bitcoin ? : Bilmiyorum bilende yok zaten.

– Garantisi var mı ? : Yok sistemin garantörü yok

– Neden alayım ? : Öyle bir zorunluluğunuz yok risk almak herkesin tercihi olamaz ama verilere göre insanoğlu risk almayı çok seviyor.

Madencilik (Mining) Nedir?

Aşağı yukarı tüm coinlerin madenciliği yapılmaktadır.

Öncelikle Coin Cüzdanları ve Nerelerden Alırsınız Onu Anlatalım

– Coinleri belirli sitelerden alabilirsiniz Türkiye de bildiğim ve kullandığım (ilk ikisini tavsiye ederim) btcturk , paribu ve koinim . Adreslerinden alabilirsiniz ancak BTC – ETH – LTH ve bir iki coin daha eklendi diye biliyorum bu sitelere ancak diğer aalabilmeniz için coin borsalarına üye olmanız gerekir bunlardan kullandıklarım bittrex, binance ve polinex başlıcaları. Bittrex’e dikkat edin üyelik onayı olmadan coin transferi yaparak sisteme giriş yapabilirsiniz ancak onaylatmadan coininizi çıkaramazsınız ben tecrübe ettim 1 ayı geçti onaylanması aman sizde düşmeyin buna J acı tecrübedir. Hesap onaylanmasa para gidecekti  J bu sitelere Türk coin sitelerinden aldığınız coinleri Wallet (cüzdan) adresleri vasıtası ile transfer edebilirsiniz( biraz İngilizce ya da chromeun dil çevirme özelliği ile işinizi kolaylaştırabilirsiniz.) çok sayıda video var ekstra transfer işini anlatmaya gerek yok kabaca bilginiz olsun diye anlatıyorum. Çünkü miningden bahsedeceğim az sonra size.

Nasıl Coin Gönderilir Kısaca Anlatalım

– Bu transfer sadece bu sitelere değil dünyanın öbür ucundaki bir insana da  coin vasıtası ile para transferi yapabilirsiniz Ancak Dikkat Edin Wallet (cüzdan) adresini yanlış yazarsanız dönüş yok coinler uçar aman dikkat edelim küçük harf, büyük harf, rakam, eksik harf-rakam affetmez o yüzden walletlarınızı kopyala yapıştır ile kullanın ve büyük transferler yapmadan önce birkaç kez tecrübe etmek için küçük meblaları transfer edin benden tavsiye :). Transfer konusu için ayrıca bir makale yayınlayacağım.

Bahsettiğim transfer işleminin gerçekleşmesini sağlayanlar bu madencilerdir, bloglar çözerek aslında hem sistemin ayakta durmasını, hem yeni coin üretimini hem de sistemin muhasebeciliğini yapar ve karşılığında coin ile üretim alırlar. Başlarda bitcoin madenciliği olarak başladı sistem ancak şu an bitcoin madenciliği için fabrikalar kuruldu ve bu işi Professional anlamda yapıyorlar dolayısı ile ASIC cihazlar olmadan bu iş yapılamaz hale gelmiştir. Ancak Ethereum madenciliği algoritmasını şu an sadece ekran kartları çözebildiğinden ki ekran kartları karaborsa bulamıyordunuz ancak kar oranı düştüğü için artık ekran kartları ucuzlamış vaziyette en mantıklı bana ethereum madenciliği geliyor zaman zaman zorluk dereceleri ve fiyat onamaları ile kazançlar düşüyor yada yükseliyor. Tavsiye değildir ancak coin olarak beklettiğiniz sürece uzun vadede kar getireceğini düşünüyorum.

 

 

, , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir